آنوریسم های مغزی آنوریسم مغزی چیست؟
 آنوریسم یك بیرون زدگی بصورت حباب در جدار شریان های مغزی است در حقیقت آنوریسم عروق مغزی ناشی از یك ضعف در جدار شریان های مغزی است كه بتدریج به علت بالا بودن فشار در داخل عروق سبب برجستگی و ایجاد حباب می شود و چون جدار آن ها ضعیف تر از جدار طبیعی شریانها است ممكن است پاره شود و سبب خونریزی مغزی شود خونریزی می تواند در فضای ساب ارداكنویید اتفاق افتد كه خون همراه با CSF ( مایع مغزی نخاعی) است و یا در داخل خود نسج مغز ایجاد شود كه خونریزی داخل مغزی (اینتراسربرال هماتوما ) گویند.

علائم بیماری علائم خونریزی ناشی از آنوریسم مغزی بصورت سردرد بسیار شدید و ناگهانی است و معمولاً بدون سابقه قبلی است و در بیمارانی كه قبلاً سردرد های معمولی داشته اند این سردرد بسیار شدیدتر و متفاوت است. علائم دیگر شامل تغییر سطح هوشیاری و حتی كوما- اختلالات حركتی در دست و پا ، استفراغ ، تشنج می باشد.
اقدامات تشخیصی اولین اقدام تشخیصی انجام سی تی اسكن مغزی است در موارد مشكوك بررسی مایع مغزی نخاعی (CSF) نیاز است و وقتی به ضایعه عروق مغزی شك كردیم اقدامات بعدی مثل سی تی اسكن ، آنژیوگرافی ضروری است. درمان امروزه روش درمان در آنوریسم های مغزی به دو نوع تقسیم می شود. 
1. روش اندوواسكولار ( اینترونشن ) كه در این روش از طریق عروق مغزی بدون عمل جراحی باز و بدون باز كردن جمجمه با استفاده از كاتتر و مواد مخصوص وارد شریان شده و آنوریسم را پیدا كرده و با تزریق مواد خاص یا بالون این ضایعه عروق را مسدود می كنند.
2. روش عمل جراحی باز در این روش با عمل جراحی ضایعه عروق را پیدا كرده و با استفاده از كلیپس های مخصوص آنوریسم را می بندند. هر دو روش دارای فواید و عوارض های می باشد. لذا انتخاب هر روش بهتر است با نظر پزشك معالج باشد.
 
درمان آنوریسم های كه بطور اتفاقی كشف می شوند: در صورتی كه اندازه آنوریسم بیش از 3 میلی متر باشد این آنوریسم باید درمان شود و بسته شود. در صورتی كه اولین آنژیوگرافی در بیمار منفی بود بعد از آن باید سی تی آنژیوگرافی شود و اگر منفی بود دو هفته بعد آنژیوگرافی تكرار شود.
زمان جراحی زمان جراحی در اولین فرصت می باشد و هر چه زودتر انجام شود فقط در مواردی كه حال عمومی بیمار خوب نباشد و بیمار در حالت ساب كوما و یا كوما است عمل جراحی تا به هوش آمدن بیمار باید به نعویق افتد.دکتر مجیدی راد , دکتر مهدی مجیدی راد , متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات , بهترین دکتر مغز و اعصاب پاکدشت , بهترین دکتر پاکدشت , بیمارستان زعیم , بهترین پزشک مغز و اعصاب پاکدشت